Ludzki mózg jest niezwykle wrażliwym organem, dlatego każde pogorszenie kondycji fizycznej czy psychicznej może wpłynąć na jego funkcjonowanie. Skąd mogą brać się kłopoty z pamięcią i koncentracją? Przeczytaj!
Przewlekły stres jako jedna z przyczyn problemów z koncentracją
Stresory, których doświadczamy w codziennym życiu, mogą wspierać funkcjonowanie organizmu na wysokich obrotach. Problem pojawia się, gdy są one na tyle intensywne, że zaczynają destrukcyjnie wpływać na organizm. Na skutek długotrwałego, przewlekłego stresu, mogą pojawić się kłopoty z pamięcią i koncentracją. Na skutek działania silnego stresu zostają zaburzone ścieżki komunikacyjne pomiędzy poszczególnymi komórkami nerwowymi, lub nawet same fragmenty tych komórek. Zmniejszenie poziomu glukozy dostarczanej do mózgu może spowodować wówczas obumieranie neuronów. Jak więc widzisz, silny, długotrwały stres może prowadzić nawet do nieodwracalnych luk w pamięci i trudności z zapamiętywaniem, a także wykorzystywaniem nowopoznanych informacji.
Przebyte choroby również mogą być źródłem mgły mózgowej
W wyniku niektórych chorób oraz przebytego leczenia również może dojść do degradacji komórek układu nerwowego. Zwykle wynika ona z niedostatecznego ukrwienia mózgu i związanego z tym niedotlenienia tkanek. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat mgły mózgowej, która jest częstym powikłaniem po zachorowaniu na Covid-19 – https://pl.labone.store/news/mgla-mozgowa-co-to-jest-i-jak-sobie-z-nia-poradzic. Ważne jest, aby być świadomym tego, że pogorszona koncentracja lub pamięć może mieć związek z aktualną chorobą, aby móc skutecznie zapobiegać degradacji komórek nerwowych oraz stymulować mózg do wytężonej pracy, by na powrót mógł funkcjonować jak należy.
Problemy z pamięcią jako efekt bezsenności
Niedostateczna ilość snu już po pierwszej nocy wywołuje przykre objawy. W przypadku, gdy człowiek doświadcza bezsenności przez długie tygodnie lub miesiące, jego mózg jest poważnie zagrożony degeneracją komórek. Zbyt krótki, przerywany lub niedostatecznie głęboki sen sprawia, że mózg nie ma możliwości w pełni się zregenerować, co skutkuje znaczącym pogorszeniem jego kondycji. Jeśli zatem masz problemy z zasypianiem lub po przespanych kilku godzinach wciąż nie czujesz się dobrze, pomyśl o tym, aby zacząć leczyć bezsenność.
Zaburzenia żywieniowe – kolejny powód kłopotów z koncentracją
Aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo na wysokich obrotach, potrzebuje paliwa – czyli witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i innych składników odżywczych. Ich zadaniem jest regulowanie poszczególnych funkcji każdej komórki. Jeśli zabraknie któregoś ze składników lub nawet wielu z nich, takie niedożywienie przejawia się nie tylko pogorszeniem kondycji fizycznej, ale również umysłowej. Zadbaj więc o to, by Twoja dieta była odpowiednio zbilansowana i postaw na wysokiej jakości suplementację, aby Twój mózg mógł pracować na wysokim poziomie. Dbając o jego kondycję możesz przyczynić się na przykład do osiągania większych sukcesów zawodowych!