Jak przygotować się do sezonowej wymiany opon?

Odpowiednie przygotowanie auta do sezonu letniego pozwala zwiększyć bezpieczeństwo i komfort prowadzenia. Zmiana opon zimowych na komplet dostosowany do pracy w wysokich temperaturach to ważny, ale nie jedyny element, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Utrzymanie odpowiedniego poziomu ciśnienia w ogumieniu, wyregulowanie zbieżności kół czy prawidłowe przechowywanie kompletu po zakończonym użytkowaniu to podstawowe czynności na przełomie sezonów.

Kiedy wymieniać opony?

Opony letnie od zimowych różnią się m.in. rodzajem zastosowanej mieszanki gumowej oraz wzorem bieżnika. Są przystosowane do pracy w odmiennych warunkach pogodowych. Ogumienie dostosowane do pracy w ciepłych miesiącach zapewnia optymalne warunki jezdne na suchej i mokrej nawierzchni w temperaturach dodatnich. Gwarantuje wówczas krótszą drogę hamowania oraz wyższy poziom przyczepności.

Zaplanowana we właściwym czasie wizyta u wulkanizatora ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Nie ma jednak uniwersalnego terminu, który nakazuje zmianę. Specjaliści polecają wymianę ogumienia na letnie, gdy średniodobowe temperatury utrzymują się powyżej 7°C. Jazda na zimówkach w ciepłe dni osłabia ich właściwości, co może stwarzać ryzykowne sytuacje drogowe, np. zwiększone ryzyko poślizgu.

Bezpieczeństwo jazdy a ciśnienie w oponach

Korzystanie z ogumienia dopasowanego do warunków atmosferycznych nie daje jednak pełnej gwarancji, że zapewni ono bezpieczeństwo i komfort podczas użytkowania. Ważny jest także prawidłowy poziom ciśnienia w oponach. Zbyt niskie nie tylko zwiększa zużycie paliwa i przyspiesza zużycie się gumy, ale także wydłuża drogę hamowania i sprzyja ryzyku wystrzału ogumienia. Za wysokie natomiast zmniejsza przyczepność do podłoża oraz może ograniczać stabilność.

Informacje dotyczące tego, jakie ciśnienie w oponach utrzymywać zależą od modelu auta, rozmiaru opon oraz ich przeznaczenia. Zwykle w samochodach osobowych powinno wynosić ono od 2,0 do 2,5 bara i być nieco wyższe na tylnej osi. Warto stosować się do zaleceń producenta auta, aby zachować pełnię właściwości jezdnych. Naklejkę z informacją w większości pojazdów znajdziemy po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa, schowku lub słupku przy drzwiach kierowcy.

mycie felg

Ustawienie geometrii kół

Podczas wizyty w warsztacie samochodowym warto także wykonać geometrię. To czynność serwisowa pozwalająca na prawidłowe umiejscowienie kół względem: siebie, osi auta oraz nawierzchni. W praktyce składa się na to szereg czynności, w tym: zbieżność kół, nachylenie względem pionu oraz kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy.

Odpowiednia kalibracja sprawia, że samochód prowadzi się stabilnie. Serwis ten poprawia kontrolę oraz wpływa na optymalne zużywanie się ogumienia. Właśnie dlatego powinniśmy wykonywać geometrię kół każdorazowo po najechaniu na głęboką dziurę lub gwałtownym wjechaniu na wysoki krawężnik. Co ważne, czynność tę zaleca się także po naprawie lub wymianie elementów zawieszenia i układu kierowniczego. Po sezonowej wymianie opon wystarczy wykonać samą zbieżność.

Prawidłowe przechowywanie opon po sezonie

Kolejna ważna kwestia, ściśle związana z wymianą ogumienia, to odpowiednie przechowywanie opon. Każdorazowo po zdjęciu kompletu należy go oczyścić z zalegającego brudu i soli drogowej. Specjaliści rekomendują składowanie w pozycji poziomej – jedna na drugiej – wyłącznie opon z zamontowanymi felgami. W przypadku samego ogumienia najlepiej składować je pionowo, dbając o to, aby raz regularnie zmieniać ich pozycję, obracając.

Nie bez znaczenia jest także wybór miejsca do przechowywania.  Powinno być ono chłodne, suche i ciemne. Ogumienie nie może być narażone na działanie źródła ciepła czy chemikaliów. Tylko to pozwoli na utrzymanie nienagannych właściwości mieszanki gumowej, co jest gwarancją przyjemnej jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *