Dowiedz się, jak sobie radzić z problematyczną cerą! Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji oraz składniki aktywne, których powinnaś szukać w wybieranych kosmetykach.
Niedoskonałości cery – co może być ich przyczyną?
Problemy skórne, szczególnie te, które pojawiają się w widocznych miejscach i trudno jest je ukryć przed światem, mogą być przyczyną utrudnionych kontaktów międzyludzkich, wpływać na życie towarzyskie i samoocenę. To dlatego zawsze warto poznać ich przyczynę, by po pierwsze jak najszybciej się ich pozbyć, a po drugie, by zapobiegać ich nawrotom w przyszłości. Czasem wystarczy zmienić dietę i zadbać o zdrowy tryb życia, a cera szybko nabierze zdrowszego wyglądu. Często problemem jest także niewłaściwa pielęgnacja skóry, niedostosowana do jej indywidualnych potrzeb, kosmetykami, które jej po prostu nie służą, niedokładne zmywanie makijażu lub pozostawianie go na skórze zbyt długo każdego dnia.
Czym są zajady, jak się ich pozbyć i jak zapobiegać?
Zajady to nieprzyjemne pęknięcia i stany zapalne w kącikach ust. Są nie tylko nieestetyczne, ale również bolesne, mogą utrudniać mówienie oraz jedzenie. Najczęściej ich przyczyną są niedobory witamin i minerałów, a także nadmierne oblizywanie ust. W walce z zajadami należy wprowadzić do swojej diety produkty zawierający witaminy z grupy B (B2, B3, B6, B12), cynk oraz żelazo, albo wspomóc organizm odpowiednią suplementacją. Aby przyspieszyć gojenie się powstałych ranek, można sięgnąć po specjalne kremy, maści na zajady oraz zabezpieczać usta pomadką ochronną. Czy mając zajady leczenie, jest długotrwałe? Przy stosowaniu powyższych rad problem zwykle ustępuje w ciągu 1-2 tygodni.
Krosty i wypryski – jak sobie z nimi radzić?
Pochodzenie tego rodzaju niedoskonałości może mieć bardzo różne źródła. Najczęściej z wypryskami spotykamy się u osób, posiadających tłustą i mieszaną cerę. Nadmiar wydzielanego sebum może zapychać pory, utrudniać skórze oddychanie, a także sprzyjać namnażaniu się bakterii i powstawaniu stanów zapalnych. Priorytetem jest w takiej sytuacji prawidłowe oczyszczanie skóry twarzy kosmetykami, które sprzyjają normalizacji pracy gruczołów łojowych. Dużym wsparciem będą tu preparaty kwasowe:
- kwas salicylowy – pomaga usuwać zanieczyszczenia i złuszczać martwy naskórek,
- kwas azelainowy – wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, redukuje zaczerwienienia,
- kwas glikolowy – oczyszcza i odblokowuje pory, usuwa martwe komórki, działa wygładzająco, rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe.
Na istniejące niedoskonałości możesz stosować specjalną maść na wypryski czy preparaty punktowe na zmiany trądzikowe.
Zapobiegawczo warto sięgać po serum z retinolem, maski z glinką lub kremy zawierające ekstrakty roślinne np. z zielonej herbaty, aloesu, lukrecji.
Kupując kosmetyki, zwracaj uwagę na to, by były dopasowane do potrzeb Twojej cery skłonnej do wyprysków, przetłuszczającej się, lecz nie zapominaj o tym, że potrzebuje ona również odżywienia i intensywnego nawilżania. Koniecznie zwróć uwagę na ilość wypijanej w ciągu dnia wody. Wspaniale wspiera ona usuwanie toksyn z organizmu.