Sucha skóra głowy – przyczyny i leczenie

Sucha skóra głowy, często mylona z łupieżem, to problem, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn – niezależnie od wieku. Nieprzyjemne swędzenie, zaczerwienienie czy złuszczanie się naskórka mogą obniżyć komfort funkcjonowania. Co może okazać się pomocne?

Sucha skóra głowy – możliwe przyczyny

Jeśli problem suchej skóry nas dotyczy, warto przyjrzeć się swojej codziennej pielęgnacji. Jednym z częściej popełnianych błędów jest wybór szamponu dostosowanego do rodzaju porowatości włosów, a nie skóry głowy.

Warto również sprawdzić składy używanych przez nas kosmetyków. Niektóre z nich mogą zawierać siarczany, np. SLS – Sodium Lauryl Sulfate, które mogą powodować podrażnienie i zaczerwienienie wrażliwej skóry głowy. Również zbyt intensywna pielęgnacja (np. częste używanie pianek i lakierów oraz codzienne mycie włosów) może okazać się mało korzystna.

Niekorzystne warunki atmosferyczne

W zależności od pory roku skóra głowy jest wystawiana na wiele niekorzystnych czynników. Latem promieniowanie UV, kąpiele czy upały mogą przyczynić się do powstania suchej skóry głowy. Podobnie może dziać się zimą, kiedy nosimy różnego rodzaju nakrycia głowy (często wykonane z materiałów syntetycznych) oraz przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach.

Kolejną przyczyną wystąpienia suchej skóry głowy mogą być problemy zdrowotne oraz niewłaściwie skomponowana dieta. Do wystąpienia problemu mogą przyczynić się np. zaburzenia hormonalne czy odwodnienie, co każdorazowo warto skonsultować z lekarzem.

Sucha skóra głowy – co może pomóc?

Pracę nad poprawą kondycji skóry głowy warto rozpocząć od odpowiedniego nawilżenia. Sprawdzą się szampony nawilżające bez siarczanów i parabenów, dzięki czemu bariera ochronna skóry nie zostanie naruszona. Możemy sięgnąć po szampon z dodatkiem olejków, by pomóc w przywróceniu równowagi hydrolipidowej.

CZYTAJ  Jak dbać o skórę po zabiegach kosmetycznych?

Sprawdzi się również olejowanie skóry głowy, co może pomóc w odpowiednim nawilżeniu i złagodzeniu ewentualnych podrażnień. W tym celu warto sięgać po naturalne kosmetyki lub oleje, np. z pestek awokado, migdałów czy oliwę z oliwek. Przed wykonaniem pierwszej pielęgnacji możemy nałożyć produkt na niewielkim fragmencie skóry i zaczekać kilka minut, by mieć pewność, że skóra głowy nie zostanie dodatkowo podrażniona.

Istotnym krokiem pielęgnacji jest również regularne wykonywania peelingów skóry głowy. Złuszczanie martwego naskórka pomoże w lepszym wchłanianiu składników nawilżających. Peeling możemy wykonać w domu z samodzielnie przygotowanej mieszanki lub skorzystać z gotowego produktu.

Warto również pamiętać o suszeniu skóry głowy suszarką (ciepłym lub chłodnym powietrzem) po myciu włosów. Może to pomóc w  ograniczeniu nadmiernego rozrostu bakterii.

Przy pielęgnacji suchej skóry głowy nie powinniśmy również zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz zróżnicowanej diecie. W niektórych przypadkach niezbędna może się również okazać konsultacja z dermatologiem czy trychologiem.

Pielęgnacja suchej skóry głowy – przy odpowiednim doborze kosmetyków oraz wyeliminowaniu szkodliwych czynników – może okazać się pomocna w szybszym wyeliminowaniu problemu.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *