Naukowcy i badacze nieustannie testują i badają różne składniki aktywne, odkrywając ich czasem niespodziewane właściwości. Tak było z peptydami miedziowymi, które przez lata sprawdzały się w gojeniu ran i dopiero pod koniec XX okazało się, że są one w stanie także znacząco zwiększyć produkcję kolagenu w skórze. To odkrycie rozpoczęło ich ekspansję w kosmetyce. Dziś peptydy miedziowe są jednym z coraz popularniejszych składników, wykorzystywanych w pielęgnacji anti-aging. Odkryj, jak mogą wpłynąć na kondycję Twojej skóry!
Jak peptydy miedziowe działają na skórę?
Oprócz wspomnianej już zdolności do szybszej regeneracji ran, peptydy miedziowe wykazują wiele innych właściwości, wspierających dobrostan i kondycję skóry. To składniki aktywne, które:
- wspierają naturalne procesy odnowy skóry;
- wspomagają produkcję kolagenu;
- działają przeciwstarzeniowo;
- wygładzają skórę;
- poprawiają jędrność i elastyczność;
- opóźniają wiotczenie;
- działają antyoksydacyjnie;
- poprawiają koloryt skóry.
Ich właściwości sprawiają, że są doskonałe w pielęgnacji cery dojrzałej, ale nie tylko. Warto pamiętać, że naturalne procesy regeneracji zwalniają już po 25. roku życia. W tym czasie produkcja kolagenu – białka odpowiedzialnego za utrzymanie jędrności i elastyczności skóry – stopniowo się zmniejsza. Peptydy miedziowe są impulsem do opóźnienia tych niechcianych zmian i wspomagania procesów odnowy skóry.
Kiedy warto sięgnąć po kosmetyki z peptydami miedziowymi?
Jeśli Twoja skóra jest zmęczona, poszarzała i podatna na powstawanie wiotkości, sięgnij po ten składnik aktywny! To doskonałe wsparcie anti-aging dla skóry już po 25. roku życia oraz później, gdy jest ona nawet bardzo dojrzała. Peptydy miedziowe widocznie napinają, uelastyczniają i wygładzają. Sprawiają, że cera odzyskuje świeżość i dobrą kondycję, bez względu na wiek.
Czy peptydy miedziowe są bezpieczne?
Jak wszystkie składniki aktywne, także peptydy miedziowe mogą wywoływać w niektórych przypadkach reakcje skórne u osób z wrażliwą skórą. Generalnie jednak nie mają one większego potencjału uczulającego niż inne, popularne składniki, stosowane w kosmetyce. Nie działają też fotouczulająco, dlatego można je stosować zarówno w pielęgnacji wieczornej, wykorzystując nocny potencjał skóry do regeneracji, jak i rano, bez obaw o wpływ czynników zewnętrznych.
Warto jednak unikać stosowania peptydów miedziowych w jednej rutynie pielęgnacyjnej z retinolem i retinalem, witaminą C czy kwasami AHA, BHA, PHA. Dlaczego? Co prawda, takie połączenia nie wywołują negatywnych interakcji na skórze, ale znoszą wzajemnie swoje działanie, neutralizując się – to sprawia, że korzyść z ich stosowania znika.
W jakich kosmetykach znajdziesz peptydy miedziowe?
Cenne właściwości tych składników aktywnych wykorzystuje się głównie w produktach do pielęgnacji twarzy. Obecne są one w:
- serum – zwykle wykorzystywane są w serum przeciwzmarszczkowych. Serum, jako kosmetyk o skoncentrowanej formule, działa niezwykle skutecznie. Warto wybierać takie produkty, w których znajduje się informacja o stężeniu peptydów miedziowych;
- kremach – idealnych jako codzienne wsparcie w pielęgnacji;
- kremach pod oczy – które wymagają specjalnych formuł, wspierających ten najdelikatniejszy obszar twarzy.
Peptydy miedziowe to składniki, które w Polsce dopiero zyskują popularność, ale wyniki badań, potwierdzające skuteczność ich wpływu na skórę, z pewnością przekonają rzeszę kobiet do ich stosowania. To składniki przyszłości w pielęgnacji anti-aging.