Stopy przez wielu sprowadzane są wyłącznie do paznokci, o których wygląd staramy się dbać, wykonując pedicure. Tymczasem problemy dotyczące tej części ciała są o bardziej złożone i nierzadko wymagają specjalistycznego leczenia. Kiedy warto poszukać pomocy u podologa?
Choroby i problemy stóp – te występują najczęściej
Oglądając swoje stopy, zauważasz, że ich wygląd pozostawia wiele do życzenia, a jednocześnie nie potrafisz samodzielnie zidentyfikować problemu? Stopy bolą, pieką lub swędzą, utrudniając chodzenie? Czas na wizytę u podologa. Jest to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp, a także profilaktyką w tym zakresie. Problemy, z którymi pacjenci najczęściej zgłaszają się po pomoc, dotyczą:
- pękających pięt,
- wrastających paznokci,
- odcisków, modzeli, nagniotków,
- brodawek,
- nadmiernej potliwości,
- grzybicy.
Objawy zależą w dużej mierze od rodzaju schorzenia, ale zwykle są dla pacjenta uciążliwe. Samodzielne leczenie jest trudne, gdy nie ma się wiedzy w zakresie podologii. Ponadto, nieprawidłowo dobrane techniki czy preparaty mogą zaszkodzić, przyczyniając się do rozwoju problemu.
Jak poradzić sobie z problemami stóp?
Domowe metody leczenia grzybicy, wrastających paznokci czy brodawek okazują się nie tylko nieskuteczne, ale w wielu przypadkach również szkodliwe. Dlatego warto niezwłocznie zgłosić się do podologa, zwłaszcza jeśli objawy mocno dają się we znaki. Najważniejsza jest diagnostyka, która pozwala wykryć przyczynę problemu. Następnie podolog przeprowadza zabiegi, które są adekwatne do rodzaju schorzenia. W zależności od jego złożoności, pacjent być może będzie musiał odwiedzić gabinet częściej, niż jeden raz. Leczenie wieńczy profesjonalny pedicure podologiczny, pozwalający zadbać o estetyczny wygląd stóp.
Dlaczego problemów stóp nie należy bagatelizować?
Objawy chorób stóp początkowo mogą być subtelne, a czasami nawet mylące. Dobrym przykładem jest potliwość, którą przypisujemy upałom lub skarpektom wykonanym z niewłaściwego materiału, podczas gdy przyczyna leży znacznie głębiej. Nieleczone schorzenia stóp nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale mogą też okazać się poważne w skutkach. Uszkodzenia skóry czy infekcje bakteryjne to wybrane powikłania, których istnienia warto być świadomym. Nie powinniśmy czekać, aż objawy ustąpią samoistnie, ponieważ najczęściej tak się nie dzieje.
Profilaktyczne wizyty u podologa
Do podologa warto wybrać się nie tylko wtedy, gdy borykamy się z jakimś problemem stóp. Regularne wizyty w gabinecie pozwalają zadbać o ich wygląd, a także wykryć zmiany chorobowe na wczesnym etapie. Ważnym elementem profilaktyki zdrowia stóp jest wykonywanie pedicure podologicznego raz na kilka tygodni. Efektem są gładkie, zadbane, pięknie prezentujące się stopy, o których marzy każda kobieta. Zabieg ten przeprowadzić może wyłącznie doświadczony specjalista. Nie należy mylić go z pedicure kosmetycznym, który obecnie znajduje się w ofercie większości salonów beauty, jednak jest to wyłącznie powierzchowne opracowanie stóp.