Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

Systematyczne codzienne nawilżanie to fundament efektywnej pielęgnacji cery, niezależnie od jej rodzaju. Odpowiednio nawilżona skóra odwdzięczy się młodym i pięknym wyglądem. Jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najbezpieczniejszych, najlepiej zbadanych i najskuteczniejszych składników aktywnych o działaniu nawilżającym, jakie możemy znaleźć w kosmetykach pielęgnacyjnych, jest kwas hialuronowy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się o nim więcej!

Co to jest kwas hialuronowy?

Chemicznie rzecz ujmując, kwas hialuronowy jest polisacharydem, czyli cukrem złożonym – zaliczamy go do grupy glikozaminoglikanów. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w ludzkim organizmie, zwłaszcza w skórze, ale też w mniejszych ilościach w takich miejscach, jak: ciałko szkliste oka, płyn łzowy, pępowina, stawy czy ściany naczyń krwionośnych. Do produkcji kwasu hialuronowego w warunkach laboratoryjnych wykorzystuje się procesy biotechnologiczne, opierające się na fermentacji bakteryjnej.

Kwas hialuronowy – jak działa na skórę?

Kwas hialuronowy już od lat jest doceniany i wykorzystywany przez przemysł kosmetyczny. Nie ma się co dziwić – ma on wyjątkowe właściwości. Dzięki zdolnościom do wiązania i zatrzymywania wody kwas hialuronowy doskonale nawilża skórę, ujędrnia ją, wygładza i zmiękcza. Właśnie dlatego tak chętnie wykorzystuje się go w kosmetykach przeciwzmarszczkowych, takich jak kremy czy sera. To jednak nie wszystko. Kwas hialuronowy łagodzi również stany zapalne, a także wykazuje działanie gojące i uelastyczniające, dlatego polecany jest do pielęgnacji podrażnionej skóry oraz na blizny.

Co istotne, wraz z postępującym procesem starzenia się, poziom kwasu hialuronowego w organizmie maleje – spadek syntezy tej substancji następuje już w okolicach 25. roku życia. Dlatego, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie i elastyczność skóry, należy dostarczać kwas hialuronowy z zewnątrz w postaci produktów pielęgnacyjnych.

Jak stosować kwas hialuronowy na skórę?

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest do produkcji wielu konwencjonalnych kosmetyków nawilżających i przeciwstarzeniowych, które z łatwością znajdziesz w każdej drogerii. W składzie produktów występuje pod nazwą Hyaluronic Acid lub Sodium Hyaluronate. Co ważne, Sodium Hyaluronate, czyli hialuronian sodu, to właściwie pochodna kwasu hialuronowego. Hialuronian sodu ma mniejszą cząsteczkę i lepiej rozpuszcza się w wodzie, przez co efektywniej poprawia kondycję skóry – dlatego właśnie producenci kosmetyków chętniej używają tej formy kwasu hialuronowego.

CZYTAJ  Dlaczego warto podjąć pracę opiekunki seniora w Berlinie?

Możesz również zaopatrzyć się oddzielnie w kwas hialuronowy w formie proszku lub wodnego roztworu o żelowej konsystencji. Roztwór kwasu hialuronowego, a właściwie hialuronianu sodu, to najwygodniejsza postać produktu do codziennego stosowania. Wyróżniamy kilka rodzajów kwasu hialuronowego: postać wielko, średnio i małocząsteczkową – w zależności od typu ma on nieco inne właściwości, np. wielkie cząsteczki lepiej chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a małe cząsteczki lepiej wnikają w głąb skóry, dogłębnie ją nawilżając.

jak-stosowac-kwas-hialuronowy-na-skore

Na uwagę zasługuje potrójny kwas hialuronowy w formie żelowego roztworu, zawierający wszystkie typy cząsteczek. Jak można zastosować go w pielęgnacji? Sprawdzi się samodzielnie jako serum nawilżające lub baza pod makijaż. Warto również mieszać go w dłoni z olejami roślinnymi (po kilka kropli), np. olejem jojoba czy arganowym, tworząc dwuskładnikowe serum idealnie odbudowujące płaszcz hydrolipidowy. Niewielką ilość kwasu hialuronowego możesz również dodawać do swoich ulubionych gotowych kosmetyków, np. kremów czy serów, wzbogacając ich skład. Kwas hialuronowy świetnie uzupełni również działanie domowych maseczek DIY – dodawaj go do maseczek z glinek lub alg. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *