Przeszczep włosów – co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Przeszczep włosów to zabieg, który zyskuje na popularności wśród osób borykających się z problemem łysienia. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety decydują się na tę procedurę w celu przywrócenia naturalnego wyglądu i pewności siebie. Wokół tego zabiegu wciąż jednak krąży wiele mitów, które sprawiają, że niektórzy z nas obawiają się go. Dlatego też postanowiliśmy przybliżyć wszystkie najważniejsze informacje na temat przeszczepiania włosów.

Rodzaje przeszczepu włosów

Istnieje kilka metod przeszczepu włosów, z których każda ma swoje specyficzne cechy i zastosowania. Najpopularniejsze z nich to metoda FUT (Follicular Unit Transplantation) oraz metoda FUE (Follicular Unit Extraction).

Metoda FUT polega na pobraniu paska skóry z tylnej części głowy, z którego następnie wydobywa się pojedyncze jednostki mieszkowe (grafty). Grafty te są następnie przeszczepiane w obszarze dotkniętym łysieniem. Zabieg ten jest bardziej inwazyjny i pozostawia liniową bliznę, jednak pozwala na uzyskanie dużej liczby graftów w krótkim czasie.

Metoda FUE to mniej inwazyjna technika, w której pojedyncze jednostki mieszkowe są pobierane bezpośrednio z dawcy za pomocą mikronarzędzi. Dzięki temu na skórze głowy nie pozostają widoczne blizny, a proces gojenia jest szybszy. Zabieg ten wymaga jednak większej precyzji i czasu. Więcej na temat przeszczepu włosów tą metodą przeczytasz na stronie https://www.warsawaesthetic.com/pl/zabiegi/przeszczep-wlosow.

Przebieg zabiegu

Przeszczep włosów zaczyna się od konsultacji z lekarzem specjalistą, który ocenia stan pacjenta, określa przyczyny łysienia oraz kwalifikuje do zabiegu. Następnie planuje się rozkład przeszczepianych graftów, aby osiągnąć jak najbardziej naturalny efekt.

W dniu zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu procedura jest bezbolesna. Lekarz przystępuje do pobrania graftów z obszaru dawczego, a następnie umieszcza je w przygotowanych wcześniej mikronacięciach w obszarze biorczym. Cały proces może trwać od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od ilości przeszczepianych włosów.

CZYTAJ  Hulajnogi dla dzieci: idealny sposób na aktywną zabawę na świeżym powietrzu

Okres rekonwalescencji

Po zabiegu pacjent powinien unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz ekspozycji na słońce przez kilka tygodni. Skóra głowy może być zaczerwieniona i obrzęknięta, a w miejscach przeszczepów mogą pojawić się strupki, które odpadną po kilku dniach. Konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji skóry i włosów, aby uniknąć infekcji i zapewnić jak najlepsze rezultaty. W dobrych klinikach pacjenci otrzymują szczegółowe wytyczne jak troszczyć się o miejsce przeszczepu by prawidłowo się zagoił.

Efekty przeszczepu włosów

Pierwsze efekty przeszczepu włosów można zauważyć po kilku miesiącach, jednak pełne rezultaty widoczne są zazwyczaj po 9-12 miesiącach. Włosy rosną w sposób naturalny, co pozwala na uzyskanie estetycznego i realistycznego wyglądu. Trwałość efektów przeszczepu zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz pielęgnacji po zabiegu. Zazwyczaj jednak jest on długotrwały a pacjenci cieszą się odzyskanymi włosami nawet przez wiele lat.

Czy zabieg przeszczepu włosów jest bezpieczny?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zmagają się z łysieniem. Pragniemy więc uspokoić – przeszczep włosów jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym. Warto jednak mieć świadomość, że istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia powikłań. Należą do nich infekcje, reakcje alergiczne na znieczulenie, nieprawidłowe gojenie się ran oraz niezadowalające efekty estetyczne. Dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę na to, gdzie przeprowadzamy zabieg przeszczepu włosów i stawiać na renomowane kliniki cieszące się dobrą opinią.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach łysienie nie musi być już wstydliwym problemem, którego nie da się rozwiązać. Nowoczesna medycyna estetyczna oferuje nam skuteczne i stosunkowo bezpieczne zabiegi. Jednym z nich jest przeszczep włosów. Prawidłowo przeprowadzony sprawia, że odzyskujemy naturalną linię włosów, które odpowiednio pielęgnowane będą rosły w miejscu przeszczepu przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *